Sağlıklı Bir Kedinin Fiziksel Yapısı Nasıl Olmalı?

Sağlıklı Bir Kedinin Fiziksel Yapısı Nasıl Olmalı?

Sağlıklı Bir Kedinin Fiziksel Yapısı Nasıl Olmalı?

Can dostlarımız her anımızda yanımızda istediğimiz sevimli mi sevimli, vakit geçirmeye doyamadığımız arkadaşlarımız değil mi?

Mutlu olduğumuz anlarda bizimle heyecanlanan, üzgün olduğumuzda sevgileriyle destek olan biricik can dostlarımızın sağlığının sizler için de en önemli konulardan bir tanesi olduğuna eminiz. Ancak, dostunuzun sağlığının yerinde olduğunu nasıl anlayacaksınız? Herhangi bir davranışından mı? Farklı sesler çıkarmasından mı? Daha hırçın olmasından mı? Tabii ki can dostunuzu sizden daha iyi tanıyacak biri yok, ancak sağlıklı olduklarının ve her ufak değişiklikte paniklememek gerektiğinin bazı yöntemleri var.

Çok sevdiğiniz kedinizin sağlıklı olup olmadığını fiziksel yapısından anlayabilirsiniz. Bunun için göz önünde bulundurmanız ve takibinde yapabileceğiniz birkaç durum var.

Öncelikle, kedinizin ağzı, dil ve göz renklerine dikkat ederek sağlığı hakkında yorum yapabilirsiniz. Sağlıklı bir kedinin gözleri parlak, canlı ve beyaz-pembe renkte olmalıdır. Benzer bir şekilde ağız ve dil rengi de açık pembedir. Eğer farklı bir renkte ise veterinerinize danışmanız oldukça önemlidir.

Burnun hafif nemli olması, yaşına bağlı olarak, günlük kalori ihtiyacına uygun beslenmesi, yıl içerisinde tüy değiştirme sayısı gibi ipuçları ve değerleri kontrol ederek can dostunuzun sağlığını yakından takip edebilirsiniz.

Normalin dışında bir durumla karşılaştığınızda ya da gözlemlediğinizde ilk yapmanız gereken veteriner hekiminize başvurmak olmalı. Can dostlarımız da her ne kadar birbirlerine benzer sağlık sorunları ya da davranışsal durumlar için bulunsada, yapısal ve fiziksel farklılıkları sebebiyle aynı tedavileri kendiniz uygulamamalısınız. Onların iyiliği için yapabileceğiniz ilk ve en önemli şey bir veteriner hekime başvurmanız.

Bizler Vetangeles ailesi olarak, Ankara’da yer alan veteriner kliniğimizde can dostlarımızın sağlığı ve mutluluğu için özenle çalışmaktayız. Evcil hayvanınızda fark etmiş olduğunuz herhangi bir davranış değişimine, aşı-parazit gibi sorunlarda, ve karşılaşabileceğiniz sağlık problemine çözüm bulmak için her zaman bizlere danışabilirsiniz.

Paylaş :

Bir yanıt yazın

twenty − one =

Yazı Kategorileri

Son Yazılar

Arşivler

Instagram